Nevyjdete se mzdou? Můžete podnikat při zaměstnání
Štítky: ready-made společnosti, začít podnikat, založení společnosti
Začátek podnikání může být náročný, pokud začínáte „na zelené louce“ a bez potřebných zkušeností. Pokud ale začnete podnikat při zaměstnání jako OSVČ, některým rizikům se můžete vyhnout. Podnikání při zaměstnání provozované jako doplňková činnost k hlavnímu pracovnímu poměru představuje jednu z možností, jak si přivydělat. Začnete-li podnikat v době, kdy jste současně zaměstnáni, nebudou se vás týkat zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Platí to také pro starobní i invalidní důchodce, matky na mateřské dovolené nebo pro studenty.
Například podnikatel, který podniká vedle svého hlavního pracovního poměru a zisk z jeho vedlejší činnosti je nízký, nemusí platit povinné zálohy na sociální pojištění. U zdravotního pojištění se platí předepsaná částka až ke konci roku s podáním přehledu příjmů a výdajů příslušné zdravotní pojišťovně. Částka je však minimální, jelikož za něj pojištění platí zaměstnavatel nebo stát.
Příjmy je samozřejmě nutno zahrnout do daňového přiznání, kde se přičtou k příjmům ze závislé činnosti. Tato částka se pak daní. V případě studenta lze využít odčitatelné položky – slevy na studenta, která se odčítá přímo od daně.
Při zaměstnání si můžete dokonce i založit společnost či koupit vlastní s.r.o. a to i v případě, že jste v jiné společnosti v pozici zaměstnance. Ve své vlastní společnosti s ručením omezeným se můžete i zaměstnat. Pokud v ní budete zaměstnaní, stanovíte si plat. Pokud však zaměstnaní nebudete, můžete si také vyplatit část zisku, který vaše firma vygeneruje. Tento zisk se pak zdaňuje daní z příjmů právnických osob.
V každém případě, máte-li zájem začít podnikat vedle svého hlavního zaměstnaneckého poměru, musíte zjistit, zda Vám Vaše pracovní smlouva umožňuje pracovat ve stejném oboru nebo zda máte v tomto směru nějaká omezení. Zaměstnanci státní správy však nesmějí podnikat vůbec, a to ani ve zcela odlišném oboru, pokud jim jejich zaměstnavatel nedá výslovné písemné povolení. Týká se to především zaměstnanců ministerstev, České národní banky, ozbrojených složek, soudů, státních zastupitelství, státních fondů či institucí jako Česká správa sociálního zabezpečení, ale také zaměstnanců správ národních parků nebo chráněných krajinných oblastí.
Podnikání při zaměstnání se vyplatí nejen pro minimální odvody a potenciálně zajímavý přivýdělek, ale také pro to, že samostatně podnikající osoby se naučí být samostatnější a rozhodnější. Zaměstnanec je aparátem svého podniku „rozmazlený“ a často si neví rady ani s vyplněním daňového přiznání, neboť jej za něj vyplňuje jeho mzdová účtárna.
Pokud tedy nemáte v úmyslu být zaměstnancem celý život, začněte s plněním svých podnikatelských snů ještě v době, kdy to pro Vás bude snazší. Samozřejmě musíte svému podnikání věnovat svůj volný čas a možná i nějaké finanční prostředky, ale bude to stát za to.
A co musíte udělat, abyste už začali?
Podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost můžete začít v kterémkoli oboru. Prvním krokem k opravdovému zahájení podnikání bude získání živnostenského oprávnění a příslušné registrace.
Pokud se rozhodnete pro podnikání formou s.r.o. zapsané v obchodním rejstříku, je Vaší povinností vést účetnictví. To se můžete naučit i sami nebo požádáte o pomoc finančního poradce.
Pokud hodláte začít podnikat v jiném oboru, než v jakém podniká váš současný zaměstnavatel, pak zcela v souladu se zákoníkem práce nemusíte zaměstnavateli nic hlásit ani jej žádat o svolení, samozřejmě, pokud se Vás netýká výše uvedené omezení – tedy pokud nejste zaměstnanci veřejné správy.
Pokud dáte v práci výpověď nebo ukončíte studia a podnikání se stane vaší jedinou obživou, bude nutné, abyste tuto změnu oznámili příslušným úřadům.