OSVČ často využívají virtuáních sídel svého podnikání a vědí proč
Pokud se rozhodnete začít podnikat, budete se muset rozhodnout, kam umístíte své sídlo. Sídlo OSVČ bývá zpravidla shodné s adresou trvalého bydliště. Ne vždy je tato varianta z různých důvodů možná. Zřídit své sídlo můžete i na jiné, kontaktní adrese, bude však nutné zajistit souhlas vlastníka nemovitosti s užíváním prostor jako sídla. Ne každý vlastník Vám takový souhlas udělí. Možností, jak danou situaci vyřešit, je pak zřízení tzv virtuálního sídla.
Podle zákona se sídlem podnikatele rozumí adresa zapsaná ve veřejném rejstříku, u sídla, které se liší od adresy trvalého bydliště je vyžadován již výše uváděný souhlas vlastníka nemovitosti. Adresa sídla je pak spolu se jménem, příjmení a identifikačním číslem základním údajem podnikatele, které najdeme na fakturách podnikatele a dalších oficiálních dokumentech. Tyto údaje jsou rovněž volně dostupné veřejnosti v rámci zápisu ve veřejném rejstříku. I proto je zajímavá adresa pro podnikatele důležitá, působí reprezentativně a může ovlivnit případné obchodní partnery.
Virtuální sídlo představuje sdílenu adresu v nemovitosti na lukrativní či jinak zajímavé adrese. Poskytovatel Vám zajistí jednak vyžadovaný souhlas vlastníka nemovitosti, označení podnikatele v prostorách nemovitosti a další navazující služby administrativního charakteru, jako je přebírání poštovních zásilek, oznamování možnosti jejich převzetí v sídle poskytovatele, popř. jejich přeposílání na jinou kontaktní adresu, možnost pronájmu kanceláře či zasedací místnosti za poplatek.
Výhodou virtuálního sídla je, že nikdo nezjistí adresu Vašeho trvalého bydliště. Rovněž náklady na virtuální sídlo se na rozdíl od pronájmu klasické kanceláře pohybují v řádu stovek korun měsíčně. Podnikat tak můžete prakticky odkudkoliv, klidně i z obýváku, s minimálnímu náklady a zachováním soukromí.