Nejpoužívanější jazyky světa: angličtina ztrácí dech

Ještě donedávna stačiloaback umět základy angličtiny a tím pro nás „povinnost“ učení cizích jazyků končila. Situace se však v posledních letech dramaticky mění. Že je nejpoužívanějším jazykem světa čínština, to asi nikoho nepřekvapí. Víte ale, že hned za ní figuruje španělština?

 

  1. Čínština

S více než 1,2 mld. aktivně mluvících lidí je čínština bezkonkurenčně nejrozšířenější jazyk na naší zemi. Touto řečí se domluvíte nejen v Číně, ale také třeba v Malajsii, Thajsku, Mongolsku nebo Indonésii. Překlady do čínštiny jsou v současné době nejžádanějšími překlady na světě. Jistou „nevýhodou“ čínštiny je obrovské větvení – podle některých zdrojů má až 13 různých dialektů, přičemž ty se od sebe liší tak moc, že jsou v některých případech vzájemně nesrozumitelné.

 

Znalost čínštiny je dnes každopádně obrovskou konkurenční výhodou. Své o tom ví třeba i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který se čínsky učí už několik let a nedávno celý svět překvapil svou přednáškou v mandarínské čínštině.

 

  1. Španělština

Některé zdroje ještě stále na druhý nejpoužívanější jazyk na světě pasují angličtinu, mnohem častěji se tu ale objevuje španělština. Důvodem je nejednotnost metodik měření – pro některé je bernou mincí rodný (primární) jazyk, pro jiné to, jaký druhý jazyk se lidé (na)učí. Španělštinou jako svým primárním jazykem dnes každopádně mluví 400 milionů lidí a domluvíte s ní se ve 31 zemích – vyjma Španělska prakticky v celé Jižní a Latinské Americe. Čím dál více lidí mluví španělsky i v Americe Severní.

 

Španělština je mezi Evropany čím dál oblíbenějším jazykem pro svou hravost. Vědci ji dokonce nazvali nejšťastnějším jazykem světa.

 

  1. Angličtina

Angličtinu jako svůj rodný jazyk ovládá 340 milionů lidí, v našem žebříčku jí proto patří až bronzová příčka. Pokud bychom ale připočítali další půl miliardu lidí, kteří se anglicky naučili v průběhu života, pak by se vrátila na místo druhé. Nejspíš ale ne na dlouho – španělština je dlouhodobě na vzestupu, zatímco angličtina spíše v úpadku.

 

Trošku odlišná je situace na internetu – v online prostředí angličtina stále bezkonkurenčně dominuje. A ačkoliv čínština nebo ruština její náskok pomalu stahují, v nejbližších letech k žádné změně určitě nedojde.

 

Zdroj fotografie:

Aback.cz

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>