Jednání s investorem
Štítky: investor, začít podnikat
Jak přesvědčit investora, že můj projekt je ten pravý?
Ideální moment pro zahájení podnikání je ten, když podnikatel má našetřený potřebný kapitál na úvodní investici a zároveň dobrý nápad na projekt.
Ideální však je v životě máloco. I na podnikatelském poli je zpravidla většina těch, kteří mají dobrý nápad, ale nemají k jeho realizaci potřebný investiční obnos.
Existuje také jiná skupina lidí, kteří nějakým finančním obnosem disponují a zároveň aktuálně žádný nápad na jeho zhodnocení nemají. Samozřejmě tito spořiví jedinci mohou své peníze užít sami ke zlepšení svého životního standardu, mohou je relativně bez rizika uložit do banky nebo do slamníku. Ale část z nich naštěstí má pochopení pro podnikavé a kreativní lidi, nebojí se (přiměřeného) rizika a je ochotna vstoupit do podniku s podnikatelem bez prostředků.
Podaří-li se toto spojení uskutečnit a s úspěchem rozvíjet, vydělají pak na tom obě strany.
Mladí začínající podnikatelé přirozeně nejprve zkusí hledat svého prvního investora v rodině, a často to může vyjít, je-li jejich požadavek na investiční kapitál nenáročný.
Pokud to ale v rodině nevyjde, podnikatelé se mohou obrátit například na regionální agentury pro podporu podnikání, mohou své projekty přihlásit do soutěže o dotace prostřednictvím Czechinvestu, podporu podnikání poskytují také některé programy univerzit a lze využít i setkání finančních ředitelů technologických firem s podnikateli, neformální setkání podnikatelů a investorů a podobně.
Aby se však začínajícímu podnikateli, který má pouze dobrý nápad, podařilo vůbec nějakého investora získat, musí se připravit na to, že svůj nápad a jeho předpokládanou úspěšnost musí umět dobře obhájit a přesvědčit potenciálního investora o jeho finanční výhodnosti.
Na první jednání s investorem se musí každý budoucí podnikatel důkladně připravit. Každý, kdo má finanční prostředky, si je vědom toho, že je nezískal snadno a je přirozené, že o ně nechce snadno přijít, naopak je hodlá zhodnotit.
Podnikatel tedy musí investorovi předložit reálný podnikatelský záměr, co nejpřesněji popsat, na co konkrétně danou finanční částku využije, a nesmí přitom zatajit žádná rizika a možné komplikace, kterých si je vědom. Musí mít připravené i odpovědi na dotazy, jak by se případným rizikům vyhnul, jakým opatřením by se proti nim zajistil. Upřímnost každému jednání jenom prospěje. Čím přesněji podnikatel vyčíslí předpokládanou finanční náročnost svého projektu a předpokládanou návratnost investice, tím snadněji se bude investor rozhodovat.