Nemůžete sehnat zaměstnání? Zaměstnejte se sami! Zkuste podnikat!
Štítky: podnikání, zkušenosti s podnikáním
Pro dlouhodobě nezaměstnané kreativní a nebojácné lidi může zřízení vlastního podniku nebo živnosti představovat záchranu. Mnoha lidem se podařilo zrealizovat nápad a úspěšně nastartovat podnikání, u kterého pak už zůstali.
Než se však do realizace vlastního nápadu skutečně pustíte, je dobré se zamyslet a pokusit se zhodnotit, jestli má Váš plán naději na úspěch. Odborně řečeno je vhodné provést analýzu trhu a analýzu konkurence. Laicky řečeno, rozhlédněte se, posuďte, komu byste svůj výrobek nebo službu nabídli a zjistěte si, jestli totéž už ve Vaší blízkosti nenabízí někdo další. Zkuste si také ověřit, zda by Váš produkt klienti nakupovali za cenu, kterou byste si představovali. Na trhu mají zpravidla největší šanci projekty, které jsou svým způsobem unikátní,
Dále je nutno si spočítat, jestli se Vám realizace Vašeho nápadu vyplatí – je třeba sestavit finanční plán. Vypočítejte si předpokládané náklady na projekt, je třeba do nich zahrnout investice i provoz alespoň na období prvních 12 až 18 měsíců.
Jste-li si jisti, že se svým podnikáním opravdu chcete začít, je třeba ještě vyřídit administrativní náležitosti. Je třeba získat podnikatelské oprávnění, zpravidla půjde o živnostenský list. Ten vydává živnostenský úřad. Některé specializované živnosti – vázané nebo koncesované – vyžadují také vyjádření jiného úřadu. Specializované činnosti potřebují i vyjádření dalších institucí, například energetici potřebují povolení energetického regulačního úřadu, makléři a pojišťovací zprostředkovatelé povolení ČNB.
Pro některé druhy podnikání je vhodné založit společnost, nejčastěji ze začátku společnost s ručením omezeným, a nechat ji zapsat do obchodního rejstříku. Se zakládáním společností mohou pomoci specializované zprostředkovatelské firmy. Pro rychlé zahájení podnikání existují dnes i firmy prodávající hotové, tzv. ready made společnosti. Od 1. ledna 2014 je výše povinného minimálního základního kapitálu pro s.r.o. stanovena na pouhou jednu korunu, zakladatel tedy již nemusí investovat do základního kapitálu společnosti.
Nastávající podnikatel se dále musí přihlásit na finanční úřad, pokud plánuje někoho zaměstnat, pak také na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
A co když máte skvělý nápad a chybí Vám počáteční kapitál? Nemáte-li vlastní zdroje, nezbývá, než se pokusit sehnat vhodného investora. Je-li Váš projekt neotřelý, můžete zkusit štěstí v některé soutěži, která podporuje zajímavé projekty. Existují také různí soukromí investoři, kteří investují peníze do společností výměnou za podíl v dané společnosti. Jejich cílem je zhodnocení vlastní investice ve střednědobém horizontu, obvykle 3 až 5 let. Tito investoři mohou poskytnout kromě financí také osobní zkušenosti, obchodní kontakty a strategické vedení, které je pro podnikání stejně důležité jako finance. Bankovní financování bývá pro začínající podnikatele zpravidla těžko dostupné.
Začínáte-li podnikat, neztrácejte pevnou půdu pod nohama, snažte se stále dívat na své možnosti realisticky. Nabídněte službu nebo produkt, který je opravdu užitečný, řeší skutečnou potřebu dané skupiny potenciálních zákazníků a prodávejte ho za cenu, kterou jsou ochotni zaplatit.
1 komentář
Dušan Souček
Hezký článek, hlavně se mi líbí druhý odstavec. Laicky řečeno, je někdo kdo si to bude kupovat? 🙂 Ale když existuje konkurence, tak je to jedině dobře – je to taková jistota, že trh existuje a záleží kdo bude lepší. Nepotřebuji pak dělat průzkumy, ale hledat v čem být lepší než konkurence, nebo v čem si můžeme vzájemně pomáhat.
Bezva článek, díky za něj.